מידע כללי

הפקולטה להנדסת חשמל בטכניון מדורגת בין 10 הפקולטות להנדסת חשמל ומדעי המחשב המובילות בעולם, ונחשבת למגוונת ביותר מבחינת תחומי המחקר והלימוד. הפקולטה הינה מקור מרכזי למהנדסים המובילים את פיתוח תעשיית ההיי-טק המתקדמת בישראל בתחומי האלקטרוניקה, המחשבים והתקשורת. למעלה מ-10,000 בוגריה ובוגרותיה הם ממובילי וממייסדי תעשיית ההיי-טק בארץ, ובהם כ- 70% מהמנכ"לים והסמנכ"לים לפיתוח.

הפקולטה להנדסת חשמל היא הגדולה בטכניון. לומדים בה כ- 1700 סטודנטים לתואר ראשון ועוד כ- 360 לתואר שני ולדוקטורט. הפקולטה מקיימת תוכניות לימודים לתואר ראשון בהנדסת חשמל, בהנדסת מחשבים ותוכנה, בהנדסת חשמל-פיסיקה (תואר משולב) ובהנדסת מחשבים, וכן תוכניות לימודי מוסמכים לקראת תואר מגיסטר ודוקטור.

צפו בסרט אודות הפקולטה, המכיל ראיונות עם בוגרי הפקולטה, סטודנטים ומרצים:

"


 

מהי הנדסת חשמל?

מהנדס פועל לקראת השגת מטרה ספציפית ומועילה, תוך ניצול מיטבי של כלים שפותחו בהנדסה וכן המדעים המדויקים (פיסיקה, מתמטיקה, ביולוגיה ועוד). לעיתים המידע או הכלים הדרושים אינם בנמצא או אינם טובים דים והפיתוח הופך למחקר טהור יותר בתחומי המתמטיקה או הפיסיקה.

המושג "הנדסת חשמל" מקיף כיום מגוון רחב ביותר של תחומים. נפרט מעט אודות ארבעה מהתחומים:

אלקטרוניקה: תחום העוסק בתכנון מעגלים חשמליים המווסתים את תנועתם של אלקטרונים באמצעות רכיבים שונים. תחום זה קרוב לפיסיקה, ועוסק במעבר האלקטרונים לא רק במוליכים, אלא גם בחומרים שאינם מוליכים או מוליכים למחצה (semiconductors). השימוש במעגלים מודפסים ובמעגלים משולבים, פרץ את הדרך ליישומה של האלקטרוניקה בכל תחומי החיים.

מחשבים: תחום המחשבים הינו תחום רחב בפני עצמו העוסק במבנה המחשב, רשתות מחשבים ומערכות מבוזרות, אלגוריתמיקה, תכנות ושפות פורמליות, מערכות נבונות ועוד. כמו כן תחום המחשבים, התכנות והאלגוריתמיקה נוגעים במגוון התחומים של הנדסת חשמל, ועל כן מהווים ידע בסיסי הנדרש מכל מהנדס.

תקשורת: תחום רחב זה כולל נושאים של דחיסת מידע ושיטות קידוד, קצבי שידור אמינים בערוצים מסוגים שונים, מערכות תקשורת, אפנון מידע, פענוח אופטימלי של המידע הנקלט, ועוד. תחום זה מכיל למעשה את כל השלבים ממקור המידע אותו מעוניינים להעביר, ועד ליעד. כמו כן, תופעות רבות שאינן בהכרח "תקשורת" במובנה הקלאסי, ניתנות למידול ואפיון כמערכות תקשורת.

עיבוד אותות: תחום זה כולל ניתוח של אותות דטרמיניסטיים ואקראיים, בציר הזמן ובציר התדר על מנת להפיק את המרב מהאותות. נלמדים ונחקרים אלגוריתמים שונים לזיהוי אותות ברעש, שערוך אותות ועוד.

רשימה מלאה של התחומים הנחקרים ונלמדים בפקולטה:

 • רשתות מחשבים 
 • רשתות תקשורת נתונים ומערכות מולטימדיה
 • רכיבים ומערכות אלקטרוניות צלם: יורם אור-חן
 • הנדסת תוכנה ותכנון באמצעות מחשב 
 • מעגלים אלקטרוניים משולבים רבי הקף (VLSI)
 • עיבוד אותות
 • עיבוד תמונה
 • ראיה ממוחשבת
 • תקשורת ותורת האינפורמציה
 • בקרה ורובוטיקה
 • Power systems and electrical drives
 • שדות וגלים אלקטרומגנטיים
 • מיקרואלקטרוניקה והתקנים אלקטרוניים
 • אלקטרוניקה של מצב-מוצק
 • אלקטרו-אופטיקה ומערכות אופטו-אלקטרוניות
 • אותות ומערכות ביולוגיות
 • ננוטכנולוגיה
 • רשתות ומעגלים

 

מדוע ללמוד הנדסת חשמל?

כפי שניתן להתרשם, הנדסת חשמל הינה תחום מגוון, ויישומי. התוצאות הנובעות מהמחקר והפיתוח בתחום זה משפיעות על חיינו באופן מידי. עם זאת זהו תחום דינאמי מאוד. תחומי הנדסת חשמל לובשים ופושטים צורה בקצב מהיר. לכן כדי שהסטודנטים של היום יוכלו להיות המהנדסים, המפתחים והחוקרים של מחר, שואפת הפקולטה לספק להם את הכלים והיכולות לעמוד בקצב השינויים הצפויים.

אם בתיכון תמיד הצטיינתם במתמטיקה ופיסיקה, ואתם רוצים ליישם את המדע, להשתמש בו כדי לפתח פתרונות - הנדסת חשמל היא התחום בשבילכם. לימודים של הנדסת חשמל בפקולטה בטכניון יציבו אתכם כמובילים בצוותי המחקר והפיתוח בתעשיה או באקדמיה. 
 

מדוע התחומים המגוונים כלכך של הנדסת חשמל נלמדים תחת קורת גג אחת?

הנדסת חשמל הינה תחום מגוון, אולם כל תתי התחומים הנכללים תחת הנדסת חשמל נסמכים על בסיס רחב של מתמטיקה ופיסיקה. כמו כן כלל התחומים עונים על ההגדרה של הנדסה - ליישם את המדע הטהור, לפתח ולשכלל יישומים ויכולות טכנולוגיות.
השהייה של כלל התחומים המגוונים הללו תחת קורת גג אחת מאפשרת לחוקרים בפקולטה לשלב מאמצים, ולפתח פתרונות רב תחומיים. יכולת זו מאפשרת התקדמות מהירה יותר, שכן ההבנה המעמיקה של כלל התחומים קיימת בתוך כותלי הפקולטה.

 

מדוע ללמוד הנדסת חשמל בטכניון?

הפקולטה הינה מרכז של מצוינות במחקר תאורטי ויישומי, תורמת לקידום הידע בהנדסת אלקטרוניקה, מחשבים ותקשורת בישראל ובעולם. פעילות הפקולטה הינה נדבך מרכזי ביסודות הטכנולוגיים והמדעיים של מדינת ישראל. לפקולטה יחסים הדוקים עם התעשיה, וכן שיתוף פעולה נרחב בפרוייקטים מחקריים-תעשייתיים ייחודיים.

פעילות אקדמית

תוכניות הלימודים בפקולטה, הן של לימודי הסמכה והן של לימודי מוסמכים, דורגו כ"מצויינות", על ידי ועדת בחינה בינלואומית. כמו כן ציינה הועדה כי רמת מעבדות לימודי הסמכה, הפרויקטים, ואיכות הסטודנטים נמצאים כולם בשורה הראשונה. תוכנית הלימודים מספקת לסטודנטים הן ידע תאורטי מקיף והן נסיון מעשי הנרכש במעבדות המצוידות במכשור מתקדם. בנוסף לניסויים לימודיים נדרשים הסטודנטים לבצע פרויקטים, ובכך נחשפים למחקר המתקדם המתבצע בפקולטה.

הפקולטה מעודדת ומתגמלת מצויינות. סטודנטים בעלי הישגים אקדמיים גבוהים במיוחד זוכים לתנאים מיוחדים. בוגרי הפקולטה מחוזרים כל העת על ידי התעשייה, ומחזיקים במשרות בכירות בתעשיית ההיי-טק בארץ.

מסלולי הלימודים בפקולטה מקנים לבוגריהם רקע מדעי נרחב ויסודי. הפקולטה מקפידה על בחירת המועמדים ועל רמת לימודים גבוהה במשך תקופת הלימודים. כל זאת על מנת לאפשר לבוגרים לא רק להתמודד עם בעיות הנדסיות עכשוויות אלא גם להיענות לאתגרים עתידיים.

לבוגרי תואר ראשון בהצטיינות מוצע להמשיך בלימודיהם לתואר מגיסטר ודוקטור המאפשרים השלמת ידיעות עיוניות ומעשיות וביצוע מחקר. בכך מכשירה הפקולטה את המצטיינים שבין בוגריה לתפקידי מנהיגות טכנולוגית ואקדמית. 

תוכנית הלימודים של הפקולטה לתואר ראשון מתוכננת לפרק זמן של ארבע שנים, ומחולקת לשלושה חלקים. פרטים נוספים אודות מבנה הלימודים והמסלולים השונים בפקולטה ניתן למצוא תחת תוכניות לימודים. נדגיש ונציין כי בוגרי הפקולטה הם בעלי ידע רחב בכלל תחומי העיסוק של הנדסת חשמל, אולם כל סטודנט בוחר במהלך לימודיו תחומי התמחות בהם הוא מעוניין להעמיק את ידיעותיו. בתחומים אלו נדרש הסטודנט ללמוד מספר מקצועות מתקדמים המקנים לו את הידע הנדרש על מנת להמשיך את לימודיו בתחום במסגרת תארים מתקדמים או להשתלב במחקר והפיתוח בתחומים אלו בתעשיה.

סטודנטים מצטיינים

הפקולטה מעודדת מצוינות בלימודים ורואה בה מטרה חשובה ביותר. במסגרת טיפוח המצוינות פותחה עבור סטודנטים מצטיינים תוכנית לימודים גמישה, הכוללת גם קבוצת התמחות ומקצועות בחירה פקולטיים המיועדים לסטודנטים מצטיינים בלבד. בהנחייתו של חבר סגל, יכולים סטודנטים מצטיינים להרכיב תוכנית לימודים המתחשבת בצורה מירבית ביכולותיהם האישיות ובשאיפותיהם המקצועיות. ניתן לשלב גם מקצועות מתוכנית הלימודים לתואר שני ומקצועות ממסלולים אחרים בפקולטה.

הפקולטה מעניקה לסטודנטים מצטיינים כל שנה פרסים כספיים במהלך לימודיהם. כמו כן, מוקצים להם משרדים מצוידים במחשבים ושירותי עזר אחרים בבניין הפקולטה. פרטים נוספים ניתן לקבל במזכירות לימודי הסמכה בפקולטה. 

בפקולטה פעילות ענפה בהכשרת סטודנטים לתארים מתקדמים. ישנם כ-450 סטודנטים לתארים מתקדמים, ואלו לוקחים חלק חשוב בפעילויות הלימוד והמחקר של הפקולטה. סטודנטים אלו עתידים לעצב את תעשיית ההיי-טק, המחקר והאקדמיה בארץ.

מחקר

פעילות המחקר בפקולטה נרחבת, וכוללת את שלל התחומים המוזכרים למעלה. המחקר התאורטי והניסויי המבוצע בפקולטה, מבוצע ע"י חברי סגל באופן עצמאי, או בשיתוף פעולה עם קולגות מהטכניון או ממוסדות מחקרים מובילים בעולם. מחקר ניסויי מבוצע במסגרת של מספר מרכזי מחקר ומעבדות, ומשלב פרויקטים של סטודנטים לתארים מתקדמים, וכן פרויקטים המבוצעים ע"י סטודנטים ללימודי הסמכה כחלק מתהליך הלימוד שלהם. נציין רק חלק מהתחומים בהם מבוצע מחקר מתקדם במרכזים אלו: אופטואלקטרוניקה, מיקרואלקטרוניקה, תקשורת, עיבוד אותות, ראיה ממוחשבת, רשתות מחשבים ומערכות מקבילות.
פעילות המחקר בפקולטה, במספר תחומי מחקר מובילים, מדוגרת בשורה הראשונה.

 

מה צריך לדעת כדי ללמוד הנדסת חשמל בטכניון?

תוכנית הלימודים העל-תיכונית המדגישה את מקצועות המתמטיקה והפיסיקה היא הכנה טובה לקראת לימודי הנדסת חשמל. במידה והלימודים התיכוניים רחוקים מכם, הטכניון מציע מספר קורסי הכנה ורענון לקראת התואר הראשון. פרטים ניתן למצוא באתר היחידה הקדם אקדמית.
 

רוצים לשמוע עוד?

אנחנו מזמינים אתכם ליום פתוח בטכניון. פרטים אודות היום הפתוח הקרוב מפורסמים באמצעי התקשורת וכן באתר הטכניון

 

 

Back